Dlaczego kochamy Gran Canarię?
Od wielu lat odwiedzamy ten malutki cudowny zakątek świata, a w ostatnich latach spędzamy tam każdą możliwą chwilę.
Za co kochamy? Za niemalże gwarantowaną pogodę przez cały rok, uśmiechniętych i życzliwych ludzi, umiarkowane ceny – zdecydowanie niższe niż nad polskim morzem czy w jakimkolwiek polskim ośrodku wakacyjnym, za piękne, ciągnące się kilometrami plaże, które aż się proszą, aby po nich spacerować. Za kuchnie, za widoki, za atmosferę, za ciepły ocean… och moglibyśmy tak bez końca 🙂
Lokalizacja i okolica
Mieszkanie zlokalizowane jest w samym centrum atrakcji turystycznych, w odległości tylko 250 m od morza, plaży, deptaku handlowego.
W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się kilkadziesiąt restauracji i barów, a na parterze budynku, w którym umiejscowione jest mieszkanie – sklep spożywczy – mini market.
Dojście do apartamentu jest prawie płaskie – pod bardzo delikatnym wzniesieniem, co w górzystym krajobrazie Gran Canarii nie jest częste.
Tuż obok znajduje się przystanek taksówek, które na Gran Canarii są relatywnie tanim środkiem transportu. Po Maspalomas nie powinniśmy zapłacić za kurs więcej niż 5-6 euro, dojazd do Faro de Maspalomas (na drugim końcu ciągnącej się przez ok 6 km plaży) nie powinien kosztować więcej niż 10 euro. Autobusem tą trasę można pokonać za 1,5 euro.
Budynek znajduje się tylko 700 m od słynnego Yumbo Center – miejsca pełnego barów, restauracji, sklepów i wielu atrakcji, a także 900 m od CITA Center.
Istniej drugie wejście do budynku / na posesję, od ulicy C. Marruecos, które umożliwia łatwy dostęp do kolejnej „dzielnicy” pełnej barów, restauracji i atrakcji mieszących się w pobliżu centrum komercyjnego Kasbah.
Dla amatorów dwóch kółek, istotne może być także to, iż naprzeciwko apartamentowca znajduje się profesjonalna wypożyczalnia rowerów, dysponująca nie tylko rowerami dla amatorów, ale również profesjonalnymi maszynami z najwyższej półki.
W naszej opinii, trudno o lepszą lokalizację.
PS. przeczytaj w dalszej części opracowania, dlaczego warto przyjechać do regionu Maspalomas, Gran Canaria posiada wiele różnych stref mikroklimatycznych (nazywana jest nawet „mikro-kontynentem”) i czasem w lokalizacji położonej 15, czy nawet 5 km dalej, pogoda może być drastycznie inna (np. silny nieustanny wiatr) – przejdź do sekcji: Gdzie warto się zatrzymać? Dlaczego to takie ważne?
Mieszkanie
Oferowane mieszkanie usytuowane jest na 6 piętrze.
Apartament przygotowany jest do przyjęcia 4 osób – posiada jedną sypialnię i rozkładaną sofę. Do użytkowania dostępne jest niespełna 45 m2 powierzchni.
Budynek wyposażony jest w windy.
Mieszkanie posiada salon z aneksem kuchennym, przestronną łazienkę z prysznicem oraz sypialnie.
W salonie znajduje się rozkładana, wygodna kanapa, po rozłożeniu dająca funkcjonalne łóżko nawet dla 2 dorosłych osób. Jest to typ kanapy przeznaczony do regularnego spania, wybierając meble stawialiśmy przede wszystkim na wygodę odwiedzających.
W salonie znajduje się także stolik, telewizor smart z możliwością zalogowania się do swoich ulubionych platform, komoda. Przestrzeń pomiędzy salonem a kuchnią oddziela wyspa, przy której można usiąść i wygodnie zjeść śniadanie. Kuchnia wyposażona jest w zlewozmywak, pełen zestaw sztućców, talerzy, szklanek, kieliszków, garnków, itd., czajnik bezprzewodowy, kuchenkę mikrofalową, kuchnie indukcyjną, dużą lodówkę z zamrażalnikiem, ekspres do kawy na kapsułki, toster.
Łazienka wyposażona jest w prysznic, umywalkę, bidet, ubikację oraz pralkę automatyczną.
Sypialnia wyposażona jest w dwa samodzielne, wygodne łóżka, wraz z wysokimi materacami o odpowiedniej twardości, szafkę nocną, dużą szafę zasuwaną, stanowiącą wnękę w ścianie.
Istnieje możliwość zestawienia łóżek, które mają każde po 90 cm szerokości – tworząc w ten sposób prawdziwe „King Size Bed” o szerokości 180 cm.
Do mieszkania przynależny jest też obszerny balkon ze stołem, czterema wygodnymi krzesłami, parasolem słonecznym, suszarką do ubrań (składana).
Dodatkowe wyposażenie: żelazko, suszarka do włosów, parasole plażowe, krzesełko plażowe.
Istnieje możliwość wypożyczenia turystycznego łóżeczka dla dziecka.
Internet: mieszkanie wyposażone jest w łącze światłowodowe o przepustowości 500 Mb, oraz sieć WiFi;
Mieszkanie nie ma bezpośredniego widoku na morze – balkon znajduje się od strony obszernego basenu. Ma to swoje plusy – jeśli wieje wiatr, na tarasie jest spokojnie i zacisznie. Intensywne słońce pojawia się na tarasie ok godziny 16 (zależnie od pory roku), co także znacząco podnosi komfort korzystania z tarasu w ciepły dzień, a wieczorem daje super przyjemne uczucie niskiego słońca, zachodzącego słońca.
Taras jest przyjemny i komfortowy. Sami nie raz korzystaliśmy z tarasów „z widokiem” na których słońce
operowało od godziny 10 rano tak intensywnie, że do wieczora nie dało się na nim usiąść.
Wspólnota posiada duży basen z bezpłatnymi leżakami oraz mały brodzik dla dzieci.
Ceny
Ceny wynajmu apartamentu w okresie zimowym są często wyższe niż w okresie wiosennym i letnim. Wynika to z tego, że to właśnie zimą przypada szczyt sezonu turystycznego na Gran Canarii.
Wynajem apartamentu, wraz z całym wyposażeniem, ręcznikami, świeżą pościelą, zaczynają się od 50-60 euro za dobę.
Do ceny należy doliczyć jednorazowy koszt sprzątania w wysokości 40 EUR.
Przy wynajmach powyżej 14 nocy, istnieje możliwość uzyskania rabatu.
Doba standardowo rozpoczyna się o godzinie 16, kończy się o godzinie 11 rano.
Jeśli potrzebujesz, zapytaj o możliwość zmiany godzin przyjazdu / wyjazdu, zazwyczaj jest to możliwe.
Odbiór kluczy możliwy jest standardowo w godzinach 16-20. Istnieje też możliwość odebrania kluczy poza tymi godzinami – przyjazd agenta na miejsce w godzinach 20-22 kosztuje jedynie 12 euro.
Istnieje możliwość odbioru kluczy z boxa na kod, znajdującego się na wejściu do budynku (nieodpłatnie).
Aby dokonać rezerwacji możesz znaleźć nas na popularnych portalach (booking, Airbnb) albo dokonać rezerwacji bezpośredniej tu.
Pogoda
Ceny wynajmu apartamentu w okresie zimowym są zdecydowanie wyższe niż w okresie wiosennym i letnim. Wynika to z tego, że to właśnie zimą przypada szczyt sezonu turystycznego na Gran Canarii.
W niskim sezonie (kwiecień – sierpień) wynajem apartamentu, wraz z całym wyposażeniem, ręcznikami, świeżą pościelą, kosztuje już od 530 eur za 8 dni / 7 nocy.
Oczywiście istnieje możliwość wynajmu na inny okres, min 5 dni, cena 1 nocy 76 EUR.
W sezonie wysokim ceny zaczynają się od 690 EUR za 8 dni / 7 nocy, cena jednej nocy przy innym okresie najmu – 99 EUR.
Do ceny należy doliczyć jednorazowy koszt sprzątania w wysokości 65 EUR.
Przy wynajmach powyżej 14 nocy, istnieje możliwość uzyskania rabatu.
W okresie okolic świąt, imprez, festiwali, wydarzeń sportowych, kulturalnych oraz innych o wysokim natężeniu aktywności turystycznej, mogą mieć zastosowanie inne warunki cenowe. Zapytaj o szczegóły.
Doba standardowo rozpoczyna się o godzinie 16, kończy się o godzinie 12 rano. Jeśli potrzebujesz, zapytaj o możliwość zmiany godzin przyjazdu / wyjazdu, zazwyczaj jest to możliwe.
Odbiór kluczy możliwy jest standardowo w godzinach 16-22. Istnieje też możliwość odebrania kluczy poza tymi godzinami, jednakże wiąże się to z dodatkową opłatą w wysokości 30 EUR.
Dlaczego warto przylecieć na Gran Canarię?
Każdy ma to swoje coś, co kocha w Wyspach Kanaryjskich.
Jeszcze nie spotkałem nikogo, kto nie chciałby tu wrócić.
Gran Canaria to nie tylko plaża i morze. To także góry, wspaniałe ścieżki widokowe. To cała masa sportów wodnych, łowienie ryb, rowery….
Gran Canaria jest także świetnym miejscem dla miłośników golfa! W samym Maspalomas znajduje się jedno pole golfowe, oraz kilka w odległości kilkunastu kilometrów.
Na Gran Canarii bez problemu możesz realizować takie aktywności, jak:
- surfing / windsurfing / kitesurfing – dostępne jest kilka szkół;
- skoki spadochronowe;
- wszelkiego rodzaju sporty wodne, skutery, jachty, katamarany, wycieczki większymi statkami jak i samodzielne czartery dowolnej wielkości łodzi, motorówek, skuterów…
- wycieczki piesze – po wydmach, po plaży, deptakiem wzdłuż morza, w górach, czy po zabytkowych miastach;
- rowery: wszelkiego rodzaju, od turystki rowerowej / trekkingowej, przez kolarstwo szosowe, offroad, itd.,
- sporty motorowe: od wynajęcia skutera / motora, przez wyprawy quadami, offroadowymi jeepami, samochodami typu „buggi”, gocarty;
- parki rozrywki –do najciekawszych naszym zdaniem (przyjeżdżając z dziećmi) należą: park wodny, park przyrodniczy z delfinarium i pokazem dzikich ptaków;
- loty widokowe samolotem;
- przeróżne restauracje, bary, kluby, dyskoteki;
- łowienie ryb z łodzi, w tym także tak zwana „big game fishing”, łowienie karpi i ryb słodkowodnych w jeziorach.
Na wyspie dostępna szeroka oferta zorganizowanych wycieczek turystycznych, trwających od kilka do kilkunastu godzin.
Gran Canaria pełna jest także pięknych, zabytkowych miejscowości, wartych odwiedzenia.
Bezpośrednio z plażą graniczy park narodowy – Dunas de Maspalomas – ponad 400 ha wspaniałych, wysokich na kilkadziesiąt metrów wydm. Więcej tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dunas_de_Maspalomas
Gdzie warto się zatrzymać? Dlaczego to takie ważne?
Wybierając miejsce noclegu – w szczególności w okresie jesieni, zimy i wczesnej wiosny, zdecydowanie rekomendujemy wybór regionu Maspalomas, którego częścią – w sumie to centrum, jest właśnie Playa Del Ingles, ewentualnie dalej na południowy zachód w kierunku Puerto de Mogan, Puero Rico.
W naszej opinii, w okresie letnim, temperatura w Puerto de Mogan i Puero Rico jest o kolejne 2-3 st wyższa, co latem może być już niekomfortowe. Choć wydaje się, że to tylko 2-3 stronie, ale różnica w gorący słoneczny dzień pomiędzy 29 a 32 może być istotnie odczuwalna J, a tym bardziej pomiędzy 32 a 35 st. C.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, nawet niewielka zmiana lokalizacji, potrafi drastycznie zmienić odczuwalną pogodę.
Np. Pozo Izquierdo, które jest oddalone tylko o 13 km do Maspalomas stanowi mekkę dla surferów, ponieważ niezależnie od pory roku czy pory dnia – zawsze tam wieje silny wiatr.
Lotnisko oddalone jest od Playa Del Ingles o mniej więcej 25 km – w połowie drogi do stolicy – Las Palmas. Nie raz zdarzało się nam, po odebraniu przyjaciół na lotnisku usłyszeć „gdzie ta pogoda”, po drodze samochodem nawet nieraz złapał nas jakiś przelotny deszcz, zmieniali jednak zdanie szybko, po dojechaniu na miejsce J, a o deszczu zapominali do samego wyjazdu.
Zdarzało się nam też wielokrotnie, że wyjeżdżaliśmy z Maspalomas (gdzie byłą piękna pogoda) do Las Palmas (ok 40 min jazdy), gdzie trafialiśmy na chmury czy mżawkę i temperaturę o 5 st. C niższą. 5 st. C może wydawać się, że to niewiele, ale różnica pomiędzy 23 st. C i słońce a 18 st. C i chmury jest kolosalna.
Ceny na Gran Canarii
Generalnie ceny na Gran Canarii są takie same lub niższe niż w Polsce.
Oczywiście takie produkty jak wino J będą nawet 2-3 krotnie tańsze niż w Polskich sklepach.
Za obiad w restauracji zapłacimy od 10-20 euro / osobę. Można zjeść popularne tu Menu Del Dia (menu dnia), którego cena za 2-3 dania waha się od 8-14 euro… ale można zjeść też steka za 25 euro.
Dobra, duża pizza w naszej ulubionej pizzerii kosztuje ok 10-11 euro.
Duże piwo – w barze / restauracji – od 2-3 euro;
Lampka wina w restauracji (duża lampka) ok 3 euro;
Butelka wina w restauracji – od 12 euro, przy czym za 16-20 można kupić już naprawdę dobre wino;
Ceny w sklepach:
Butelka wody mineralnej 1,5L – ok 0,5 euro;
Duża bagietka – ok 1 euro;
Masło – ok 2,5 euro;
Mięso na obiad – ok 8-10-15 euro zależnie od rodzaju;
Ryba świeża – 5-10-15 euro za kilogram (zależnie od gatunku)
Whisky, wódka – ceny porównywalne do polskich sklepów
Na Gran Canarii obowiązuje 7% podatek I.G.I.C który jest odpowiednikiem naszego VAT, stąd też wiele produktów można kupić taniej, niż w kontynentalnej Europie.
Jak najłatwiej dostać się na Gran Canarię? Gdzie szukamy biletów?
Oczywiście najwygodniej dostać się samolotem, choć można też przypłynąć promem z południa Hiszpanii.
Aktualnie (czerwiec 2023) z terytorium Polski bezpośrednio lata tylko Ryanair z Krakowa, ale ceny lotów w sezonie wakacyjnym są dość wygórowane.
Loty bezpośrednie oferują także niektóre biura podróży.
Wartym rozważenia jest także lot z Berlina – lotnisko BER mieści się ok 30 min jazdy od centrum Berlina – aby dojechać z Polski nie trzeba objeżdżać Berlina. Dla mieszkańców wielu polskich miast dojazd do lotniska BER może być czasowo porównywalny do dojazdu do Warszawy, a często nawet krótszy niż dojazd do Krakowa.
Na lotnisku znajduje się ogromny parking, a koszt parkowania na tydzień często można zamknąć w kwocie 50-60 euro, zależnie od sezonu. Warto zarezerwować bilet online – cena wtedy jest dużo tańsza niż wjeżdżając bez rezerwacji.
Wartym rozważenia – w szczególności gdy podróżujemy tylko z bagażem podręcznym jest wyszukanie lotów łączonych – przez inne europejskie stolice. Wiele polskich miast posiada tak skomunikowane połączenia np. z Londynem, Frankfurtem, czy Dublinem, że możliwe jest wykonanie lotu z niewielkim oczekiwaniem na lotnisku. W ostatnich miesiącach bardzo często z tego korzystamy. Nawet jeśli bilet jest nieznacznie droższy, odchodzą koszty dojazdu do lotniska, parkingu, noclegu, kolacji, itd.
Nam, przy wyszukiwaniu lotów pośrednich najlepiej sprawdza się https://www.skyscanner.pl/ – wystarczy wpisać wybrane miejsce wylotu oraz lotnisko docelowe (LPA). Warto zwrócić uwagę, czy proponowany lot nie wymaga zmiany lotniska – bo np. w Londynie przeprawa pomiędzy lotniskami może trwać nawet 2,5h + czas na kontrolę bezpieczeństwa, oczekiwanie na autobus / pociąg, itd..
Aby wyłapać najlepsze okazje zawsze szukamy najpierw połączenia w jedną stronę z okolicznych miast i kilku dat, które nam odpowiadają, a później dopiero połączenia powrotnego. Często zdarza się, że dobrze zestawione połączenie jest dostępne np. 1-2 razy w tygodniu w jedną stronę i 1-2 razy w tygodniu w drugą, ale często nie jest to ten sam dzień (bo nie mamy – jak w przypadku połączeń bezpośrednich – sytuacji, w której ten sam samolot przylatuje i wraca w to samo miejsce). Często zdarza się także, że powrót realizowany jest przez inne miasto/lotnisko.
Jeśli masz elastyczny terminarz urlopowy, często warto szukać biletów na „za miesiąc” czy „za 2 miesiące” czy też „za 2 tygodnie” – można wtedy trafić relatywnie dobre okazje.
Niestety, w ostatnim roku ceny biletów lotniczych znacznie podrożały i wydaje się, że przynajmniej w tym roku bardzo ciężko będzie złapać okazję biletu w obie stronu za 500 zł (a takie się zdarzały jeszcze w zeszłym roku).
Jak dostać się z lotniska / na lotnisko?
Najtaniej – autobusem.
Jeżdżą średnio do 15-20 minut, bezpośrednio sprzed terminala odlotów. Trasa – zależnie od linii zajmuje 20-30 min, a przystanek znajduje się 400 m od wejścia do budynku – trasa do przystanku jest płaska, bez problemu pokonasz ją w pięć minut. Świetnie sprawdza się tu aplikacja GOOGLE MAPS, która po wybraniu opcji transportu publicznego, pokaże Ci którym autobusem najlepiej jechać, gdzie wysiąść, itd.
Autobus jedzie tylko kilka min dłużej niż taksówka. Koszt przejazdu: 3,5 EUR od osoby, cena zawiera także opłatę za bagaż, który musisz schować na czas jazdy do luku bocznego.
Wygodnie jest także – taksówką, choć znacznie drożej, szczególnie jeśli podróżujesz w dwie osoby. Koszt – ok 45-50 EUR. Jak zamówisz taksówkę wcześniej – cena będzie o ok 10 EUR niższa.
Można też wypożyczyć samochód – spośród wielu dostępnych marek, osobiście preferujemy lokalną markę CICAR – https://www.cicar.com/EN/ – wielokrotnie korzystaliśmy, do podstawowych zalet należy: każde wypożyczenie jest w pełni ubezpieczone (oferowana cena zawiera wszystkie opłaty), nie kombinują ze sprzedawaniem dodatkowych usług, nie zastraszają, że jak nie kupisz to zapłacisz 2000 EUR za przestój nawet jak samochód będzie miał mała ryskę, nie robią problemów przy przekazywaniu samochodów, często nawet nikt go nie ogląda, nie kombinują z paliwem (po prostu zwracasz tyle ile miałeś w baku). Dopuszczają krótki wynajem – np. na 1-2 dni, samochód bez problemu można zwrócić w Playa Del Ingles. Koszt wypożyczenia – zależnie od sezonu – najlepiej sprawdzić na stronie. Ważne – południowe lotnisko LPA do którego lata większość samolotów z Europy – na ich stronie oznaczone jest jako Gran Canaria International.
Na lotnisku – na piętrze przylotów, w okolicy wypożyczalni samochodów, znajduje się sklep SPAR z rozsądnymi cenami, gdzie można kupić coś na ząb i do picia.